Yetkinwebmaster | Web Design, Kodlar, Makaleler
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

internet kullanıcıları gözünüzü açın (birkaç ipucu)

3 posters

internet kullanıcıları gözünüzü açın (birkaç ipucu) Empty internet kullanıcıları gözünüzü açın (birkaç ipucu)

Mesaj tarafından Learned Ptsi Ekim 19, 2009 2:21 pm

1- MSN arkadaşları
Özellikle bu yıl msn yoluyla yayılan virüsler bir hayli çoğaldı. Neden bu yöntem seçiliyor?

yayılması çok kolay, mütiş bir yayılma hızı
msn listesindeki kişiler birbilerinin arkadaşı olduğundan güven duygu (yani umursama)

Mesela bir MSN arkadaşınız size selam şu dosyayı alsana dediğinde büyük ihtimalle alırsınız. Yada bak şu site çok güzelmiş girsene dediğinde balıklama dalarsınız. Nereden biliyorsunuz ? Karşınızdaki kim? Arkadaşın mı? Bilgisayar mı? Başka birisi mi?

Öncelikle arkadaşlarınızdan dosya alırken 2 kere karşıdakinin arkadaşınız olduğunu tehit edin. bu sene başında bir webmaster arkadaşım bak yeni yaptığım site diye bir link gönderdi. girme hatasında bulundum ve sonradan virüsün bana da bulaştığını anladım. İş işten geçmişti. 15 yıllık bilgisayar tecrübem var ama ben bile bu hataya düştüm.

2- Karşınızdaki sizden para, kontor veya webcam açmanızı isteyebilir.

özellikle webcam yayılmaya başladığından beri webcam i ele geçiren virüsler yazılmaya başladı. belkide siz şu anda bu yazıyı okurken birisi webcamınız ile sizi izliyordur. bu nedenle Webcaminizi kullanmadığınız zamanlar siyah küçük kapağını lensin üzerine örtün. o süs değildir güvenlik için yapılmıştır.
Dün başıma gelen bir olay ise, kuzenimin msn adresini ele geçirmişler. adresi alan kişi bütün listeden acil 1000 kontor lazım diyerek kontor istemiş. aralarında yollayanlar var. hatta birisi 10 tane 1000 kontor almış kredi kartı ile tam yollayacakken kuzenim irtibata geçmiş sakın yapma diye.
aynı şey para içinde geçerli, ya emmoğlu ben yolda kaldım acilen bana 200 ytl eft etsene eve varınca öderim yanımda para yok gibi şeyler olabilir.

bunlar için yine birkaç doğrulama sorusu sormalısınız.

özellikle webmaster iseniz, yada forum yöneticisi vs.. birisi size gelip ya hesabımın parolasını unuttum. parolamı nick'im ile değiştirirmisin, yada FTP şifrelerini yollarmısın dediğinde hemen atlamayın. genelde bu hata çok yapılır.

örnek: bir zamanlar destek@e-kolay.net mail adresini almıştım ve bunun sayesinde 7 tane hosting firması toplam 500 e yakın web sitesine uyarı mesajı yazmıştım.

3- Ayni şey e-postalar için geçerli

öncelikle e-posta adresinde parola saklamayın. bu çok çok riskli bir davranış olur. birisi olduya bir yöntemle mail adresinize girdi. bu sizin sonunuz olur. parola parolayı açar. bir anda herşeyinizi kaybedebilirsiniz.

4- keyloggerlara dikkat

benim kullandığım ufak bir program var. keylogger killer adı. bunu indirerek keyloggerlardan uzak durabilirsiniz.

5- internet bankacılığı - sanal alışveriş siteleri

bu sanal alışveriş sitelerinde güvenlikte temel olarak şunlara dikkat etmelisiniz.
Aldığınız ürün gerçekten satılıyor mu? birilerinin eline geçmiş mi?
Acaba bu insanlar benim kredi kartı bilgilerimi saklarlar mı?
Ödeme sayfası SSL (güvenlik) içeriyor mu?
Eğer varsa sanal klavye kullanmalıyım
Heryerden değil güvendiğim bir ağdan ve güvendiğim bir bilgisayardan (kendi bilgisayarımdan olabilir) alışveriş yapmalıyım.
satın alma sayfası ne kadar profesyonel hazırlanmış?
internette bu site hakkında iyi yorumlar yapılmış bu siteyi kullanabiliriz.

bunların önüne geçmek için çok büyük alışveriş sitelerinde zaten size en uygun fiyat ve taksit seçenekleri sunulmuş. onları tercih edin.

yazan: Güvenç Sönmez Ocak (banias - Webmastersitesi)

Alıntırdır.
Learned
Learned
Yeni Üye
Yeni Üye

Uyarı Yok
Başarı Puanı : 0
İş/Hobiler : Arka Sıradakiler!...

http://www.ezeldizisi.forummum.com

internet kullanıcıları gözünüzü açın (birkaç ipucu) Empty Geri: internet kullanıcıları gözünüzü açın (birkaç ipucu)

Mesaj tarafından ReDMaD C.tesi Ekim 31, 2009 6:16 pm

Paylasim Icin Sagol
ReDMaD
ReDMaD
Yeni Üye
Yeni Üye

Uyarı Yok

http://ebrupolatfan.eniyiforum.org

internet kullanıcıları gözünüzü açın (birkaç ipucu) Empty Geri: internet kullanıcıları gözünüzü açın (birkaç ipucu)

Mesaj tarafından baba123 Ptsi Kas. 02, 2009 6:48 pm

cheers cheers Çok Saol cheers cheers
baba123
baba123
Yeni Üye
Yeni Üye

Uyarı Yok
İş/Hobiler : Site Yapmak

http://7bolge7bilgi.hareketforum.com

- Similar topics